WYCIECZKA DO TEATRU
21 listopada 2024 roku, uczniowie klas III i IV naszego liceum wraz z opiekunami wybrali się do teatru Scena Relax w Warszawie na przedstawienie „Dziadów” Adama Mickiewicza. Adaptacja dramatu romantycznego zaprezentowana przez aktorów scen polskich okazała się nie tylko bardzo ciekawa, ale też, jak twierdzą uczniowie, zrozumiała w swej wymowie, co w przypadku trudnej w odbiorze sztuki jest chyba najważniejsze.
WYCIECZKA DO SĄDU REJONOWEGO
W dniu 15 listopada 2024 roku uczniowie klas drugich naszego liceum wybrali się wraz z opiekunami do Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim. Licealiści, pod opieką sędzi, Pani Katarzyny Żuławskiej wzięli udział w symulacji sprawy karnej. Okazało się, że nie jest łatwo wcielać się w rolę sędziego, prokuratora czy obrońcy, swoich sił spróbowali także nauczyciele. Jest to niewątpliwie praca wymagająca wiedzy, cierpliwości i ogromnego zaangażowania. Potrafi ona jednak dać wiele satysfakcji w przypadku pomyślnego zakończenia procesu. Jesteśmy przekonani, że dzisiejsza lekcja w sądzie zainspirowała wielu uczniów do rozważenia zawodu prawnika w przyszłości.
WYCIECZKA DO LASU
Dnia 22 maja 2024 roku uczniowie klasy trzeciej wybrali się pod opieką wychowawczyni, Pani Anny Sekuły na wycieczkę do Otrębus. Celem wyjazdu była integracja klasy. Uczestnicy wyjazdu pokonali trasę przyrodniczą przez las mieszany. Dzięki zabawom terenowym i ognisku na Polanie Zosin wycieczka okazała się bardzo przyjemna i udana.
WYCIECZKA DO MUZEUM NAUKI
Dnia 14 maja 2024 roku uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Inicjatorem i organizatorem wyjazdu była Pani Agnieszka Tymosiak – Stefańska, nauczyciel chemii i fizyki w naszym liceum. Podczas zwiedzania wystawy interaktywnej uczniowie i nauczyciele mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty i symulacje z zakresu nauk przyrodniczych. Były zajęcia w laboratorium biologicznym, w którym każdy uczeń samodzielnie wykonywał doświadczenie. Wyjazd okazał się interesujący i inspirujący.
WYCIECZKA DO STAWISKA
W dniu 10 maja 2024 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę zorganizowaną przez nauczyciela języka polskiego, Panią Małgorzatę Głowacką, do Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. To malownicze miejsce, w którym żył i tworzył jeden z najbardziej znanych pisarzy związanych z grupą Skamander. Po ciekawym wykładzie na temat życia i twórczości pisarza uczniowie wraz z opiekunami udali się na wyśmienite lody.
WIZYTA W AEH
Dnia 26 marca 2024 roku, uczniowie klasy maturalnej, pod opieką Pani Małgorzaty Głowackiej, wybrali się na Dzień Otwarty zorganizowany przez Akademię Ekonomiczno – Humanistyczną w Warszawie. Była to okazja do zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjną dla absolwentów szkół średnich. Nasi uczniowie mieli wiele pytań do prowadzących, aktywnie uczestniczyli także w dyskusjach i quizach edukacyjnych – co ciekawe, jeden z nich udało im się nawet wygrać. Na pewno warto było zapoznać się z propozycją przedstawioną przez tę nowoczesną i stale rozwijającą się uczelnię z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem.
ZWIEDZAMY KAPLICĘ SYKSTYŃSKĄ
W dniu 11 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić wirtualnie Kaplicę Sykstyńską. To pierwsza na świecie oficjalna wystawa multimedialna pod auspicjami Muzeów Watykańskich. Dzięki doskonałej jakości zdjęciom i najnowszej generacji projektorom laserowym, można było obejrzeć freski wykonane przez Michała Anioła, uznane za arcydzieło wszechczasów.
LEKCJA W MUZEUM EWOLUCJI
W dniu 6 marca 2024 roku, w ramach zajęć z biologii i geografii, uczniowie klasy III wybrali się pod opieką nauczycieli tychże przedmiotów do Muzeum Ewolucji w Warszawie. Ciekawym punktem programu było między innymi zwiedzanie sali “morskiej”, w której prezentowane są skamieniałości organizmów morskich z terenu Polski. Uczniowie mieli również okazję bliżej poznać naszego praprzodka – Australopiteka, z którym chętnie robili pamiątkowe fotografie.
WIZYTA W „PINBALL STATION”
W dniu 5 marca 2024 roku uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią, Panią Olgą Marchewką wybrali się do Interaktywnego Muzeum Filpperów. Mieści się ono w centrum Warszawy i jest z chęcią odwiedzane przez osoby w każdym wieku, które mogą cieszyć się grą na zabytkowych maszynach. Nie mogło więc zabraknąć tam także naszych uczniów. Jak widać na zdjęciach, wycieczka była bardzo udana.
LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM NARODOWYM
8 grudnia 2023 roku uczniowie klas pierwszych pod opieką Pani Katarzyny Zaorskiej – Bancewicz oraz Pani Agnieszki Tymosiak – Stefańskiej wybrali się na lekcję muzealną do Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzisiejsza lekcja poświęcona była sztuce średniowiecza. Uczniowie obejrzeli nadstawy ołtarzowe, malarskie cykle narracyjne i przykłady rzemiosła artystycznego. Poznali także cechy stylów gotyckiego i romańskiego. Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki obejrzeli jeszcze obrazy malarzy polskich tworzących w XIX i XX wieku. Nasi uczniowie poznali więc różne wytwory kultury, które pomogą także w zrozumieniu testów literackich zainspirowanych powyższą sztuką.
Wycieczka była więc doskonałym uzupełnieniem podstawy programowej z przedmiotów humanistycznych.
WYCIECZKA DO ZACHĘTY
W dniu 21 czerwca uczniowie pierwszej klasy SLO 23 pod opieką Pani Katarzyny Zaorskiej – Bancewicz wybrali się do Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki na warsztaty – „Sztuka relacji”. Warsztaty dotyczyły budowania relacji z wykorzystaniem sztuki współczesnej. Podczas zajęć przedstawiono uczniom, jak ważny jest kontakt z drugą osobą, jak go budować i jak o niego dbać. Wspólnie pracowali nad możliwościami jakie daje nam sztuka, która pozwala nam wyrażać siebie, słuchać i widzieć drugą osobę. Jak wyrażać myśli i to, jak się czujemy? Jak tworzyć coś wspólnie? W jaki sposób dbać o relacje w grupie? Tworząc wspólną pracę techniką kolażu zbudowali prawdziwy zespół.
Po zakończeniu warsztatów uczniowie mieli okazję zobaczyć wystawę Małgorzaty Mirgi-Tas – monumentalnych prac tekstylnych, które były prezentowane w ubiegłym roku w Pawilonie Polskim na 59 Biennale w Wenecji. Wystawa obrazowała bogatą ikonografię przedstawień oraz układ kompozycyjny, które były inspirowane renesansowymi freskami w Sali Miesięcy Palazzo Schifanoia w Ferrarze. Instalacja składa się z 12 tkanin odpowiadających miesiącom kalendarza. Każdy z elementów podzielony został na trzy pasy o odmiennej tematyce.
WYCIECZKA DO LABIRYNTU POD WARSZAWĄ
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli i wychowawców, wybrali się do Labiryntu Pod Warszawą. Ten ciekawy obiekt, zbudowany na wzór labiryntu, znajduje się w Milanówku. Pogoda dopisała i już wspólny spacer do celu wycieczki wprawił wszystkich w doskonały nastrój. W labiryncie uczniowie musieli wykazać się sprawnością i wiedzą. Warto było, ponieważ na zwycięzców czekały pyszne lody. Ta wycieczka pokazała, że warto czasem poczuć się, jak dziecko.
WYCIECZKA DO SĄDU REJONOWEGO W PRUSZKOWIE
W dniu 22 maja 2023 roku uczniowie klasy drugiej i trzeciej naszego liceum pod opieką Pani Anny Sekuły oraz Pani Małgorzaty Głowackiej wybrali się na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Pruszkowie.
Wizyta bardzo szybko przybrała poważny wydźwięk, ponieważ tuż po wejściu do budynku należy przejść przez bramki kontrolne zapewniające bezpieczeństwo przebywającym tam osobom.
Po zapoznaniu się z Czytelnią akt wszyscy przeszli do Sali rozpraw. Tam uczniowie otrzymali zgodę na przegląd najstarszych ksiąg wieczystych miasta Pruszkowa i okolic. Następny punkt spotkania okazał się dla chętnych uczniów dużym wyzwaniem. Pani Sędzia zaproponowała bowiem symulację rozprawy sądowej. Okazało się, że praca polegająca na rozstrzyganiu o czyjejś winie lub niewinności to duża odpowiedzialność.
Nasi uczniowie zdali sobie sprawę z tego, że wykształcenie prawnicze pozwala niewątpliwie na satysfakcję z wykonywanej pracy, pod warunkiem zdobycia odpowiedniego wykształcenia i dużych kompetencji.
Kto wie, może w dzisiejszej wycieczce uczestniczyli przyszli prawnicy…
Dziękujemy pracownikom Sądu Rejonowego w Pruszkowie za zorganizowanie dla nas wspaniałego spotkania, a zarazem, lekcji poglądowej.
WYCIECZKA DO MUZEUM EWOLUCJI
W dniu 17 maja 2023 roku uczniowie klasy trzeciej SLO 23 pod opieką Pani Wandy Kamińskiej uczestniczyli w lekcji muzealnej dotyczącej ewolucji kręgowców na lądach.
Po wykładzie dr Ewy Jackowskiej zilustrowanym imponującymi eksponatami młodzież uzyskała odpowiedzi na pytania dotyczące specyfiki pracy paleontologów.
WYCIECZKA DO MUZEUM NARODOWEGO
W dniu 31 marca 2023 r. uczniowie pierwszej klasy Społecznego Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem Katarzyny Zaorskiej Bancewicz nauczycielki plastyki, ponownie odwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie. Tym razem nasze spotkanie z przewodnikiem dotyczyło – Blasku Średniowiecza. Uczniowie poznali najbogatszą kolekcję dzieł sztuki średniowiecznej w Polsce pochodzące z okresu od XII do początku XVI wieku.
Przewodnik omawia z uczniami nastawy ołtarzowe zdobiące niegdyś gotyckie kościoły. Zaprezentowano nam piękne polichromowane rzeźby powstałe w warsztatach wielkich mistrzów. Na koniec uczniowie odkrywali średniowieczną symbolikę przekazywaną w dziełach sztuki średniowiecza.
LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM NARODOWYM
W dniu 3 lutego 2023r. uczniowie pierwszej klasy Społecznego Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem pani Katarzyny Zaorskiej-Bancewicz, nauczyciela plastyki, odwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie. Celem wydarzenia kulturalnego było zwiedzanie ekspozycji pt. „Galeria Sztuki Starożytnej” – wykład muzealny poświęcony sztuce starożytnej Grecji i Rzymu. Podczas wizyty, wraz z przewodnikiem z Muzeum, omówiona i zaprezentowana na stałej wystawie została kultura starożytnych Greków, która do dziś jest źródłem inspiracji dla twórców z różnych dziedzin.
Centralnym punktem zwiedzania była sala główna, wypełniona zabytkami greckiego malarstwa wazowego. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z kunsztem i precyzją poszczególnych stylów waz. Na szczególną uwagę według uczniów zasłużyła waza pt. hydra na wodę z najstarszym przedstawieniem Safony – słynnej greckiej poetki. W Sali Dolnej uczniowie mogli podziwiać rzymską sztukę grobową, w tym zobaczyć ciekawe przykłady rzymskich sarkofagów.
WYCIECZKA DO TEATRU WIELKIEGO
Dnia 9 grudnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły wraz z kadrą pedagogiczną wybrali się do Teatru Wielkiego na operę Giacomo Pucciniego pt. La Bohème. Wspaniała muzyka włoskiego kompozytora okraszona została ciekawą scenerią ukazującą wydarzenia z życia paryskiej cyganerii w uwspółcześnionej wersji. Wzruszający spektakl w połączeniu z atmosferą Opery Narodowej stanowił wspaniałą całość, która z pewnością na wszystkich uczestnikach widowiska pozostawi niezatarte wrażenie.
LEKCJA W MUZEUM EWOLUCJI
W środę, 18 maja 2022 roku uczniowie klas trzecich pod opieką Pani Wandy Kamińskiej oraz Pani Agnieszki Tymosiak – Stefańskiej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Ewolucji w Warszawie. Zdaniem uczniów najciekawsza okazała się opowieść o odkryciach geologicznych oraz okazach zgromadzonych w muzeum. Wśród nich znajdują się między innymi szczątki oraz jaja dinozaurów.
DULAG 121 – LEKCJA MUZEALNA
W dniu 8 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy drugiej liceum wraz z wychowawczynią uczestniczyli w lekcji muzealnej. Tematem spotkania była historia Pruszkowa. Uczniowie nie tylko uczestniczyli w prezentacji, ale także sprawdzali zdobytą wiedzę za pośrednictwem kart pracy. Wszystkich bardzo zaciekawiły filmy i zdjęcia pokazujące konkretne miejsca i budynki miasta, które ulegały zmianom na przestrzeni kilkudziesięciu, a czasem, kilkuset lat.
WYCIECZKA DO MUZEUM DULAG W PRUSZKOWIE
Dnia 10 grudnia 2021 roku uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawczyni, Pani Małgorzaty Głowackiej wybrali się na wycieczkę do Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Tematem wiodącym była lekcja muzealna pt. „Tędy przeszła Warszawa”. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historiami więźniów obozu przejściowego, zapisem przeżyć. Oglądali także oryginalne zdjęcia będące świadectwem tamtych zdarzeń.
WYCIECZKA DO PUSZCZY KAMPINOSKIEJ
6 października 2021 roku, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się do Kampinoskiego Parku Narodowego na warsztaty geograficzno – przyrodnicze zorganizowane i przeprowadzone przez nauczyciela geografii, Panią Annę Sekułę pod czujnym okiem nauczyciela biologii, Pani Wandy Kamińskiej. Uczniowie z zainteresowaniem zgłębiali informacje dotyczące środowiska przyrodniczego Puszczy Kampinoskiej, zwiedzili skansen w miejscowości Granica, by następnie przejść ścieżką dydaktyczną „Skrajem Puszczy”. Ostatnim punktem programu wycieczki było wspólne ognisko ubarwione grą na gitarze jednego z uczniów. Pogoda tego dnia płatała figle, ale wrażenia pozostały jak najlepsze.
LEKCJA GEOGRAFII W TERENIE
W środę, 29 września 2021 roku, uczniowie klas I i II naszej szkoły wzięli udział w dwugodzinnej lekcji geografii w terenie. Pani Maria Górska-Zabielska wprowadziła uczniów w świat skał i minerałów. Omawiana tematyka dotyczyła typów petrograficznych skał, minerałów skałotwórczych oraz ochrony i znaczenia głazów narzutowych w mieście.
LEKCJE W PLENERZE
W piątek, 10 września 2021 roku, wychowawczyni klasy II, Pani Małgorzata Głowacka wraz ze swoją klasą udowodniła, że nie wszystkie lekcje muszą odbywać się w szkole. Doskonałym miejscem do przeprowadzenia zajęć z języka polskiego okazał się Park Mazowsze w Pruszkowie. Uczniowie rozpoczęli właśnie omawianie epoki literackiej, której cechą szczególną jest zależność pomiędzy człowiekiem i naturą. Romantyzm i związana z nim refleksja nie przeszkodziły integracji i wspólnej zabawie.
WIZYTA W STAWISKU
Dnia 9 września uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią, Panią Agnieszką Tymosiak – Stefańską, wybrali się na wycieczkę do Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Spotkanie literackie nie było jedynym celem wyprawy. Grupie udało się również odwiedzić Ogród Botaniczny w Brwinowie. Ośmiokilometrowy spacer pozwolił na podsumowanie wrażeń w miłej atmosferze.
SPACER SZLAKIEM STAREGO PRUSZKOWA
16 czerwca 2021 roku uczniowie klasy I liceum wraz z wychowawczynią, Panią Małgorzatą Głowacką wybrali się na wystawę starych map, zorganizowaną przez Muzeum Dulag 121. Spacer szlakiem topografii Pruszkowa i okolic okazał się nie tylko ciekawą propozycją edukacyjną. Pozwolił też miło spędzić czas.
KOLEJNE WARSZTATY BIOLOGICZNO- GEOGRAFICZNE W PODKOWIE LEŚNEJ
Po raz kolejny w tym roku szkolnym organizatorki warsztatów biologiczno – geograficznych wybrały się z uczniami na wycieczkę krajoznawczo – badawczą do Podkowy Leśnej. Tym razem uczniowie klasy drugiej mieli okazję poznać topografię terenu. Zaznajamiali się także z gatunkami roślin spotykanych na tym obszarze.
WARSZTATY BIOLOGICZNO- GEOGRAFICZNE W PODKOWIE LEŚNEJ
W piątek, 9 października 2020 roku, uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w warsztatach biologiczno-geograficznych przygotowanych przez nauczycieli obu przedmiotów, panią Wandę Kamińską oraz panią Annę Sekułę. W ramach podstawy programowej uczniowie utrwalali zagadnienia z pogranicza obu dziedzin. Przy okazji zapoznali się z zabytkami i historią miasta.
MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ – CURIE
Uczniowie realizujący rozszerzenie z chemii, wraz z nauczycielką p. Agnieszką Tymosiak – Stefańską, udali się do Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie. Młodzież mogła bliżej poznać biografię uczonej oraz zwiedzić wystawę stałą, gdzie można obejrzeć listy, dokumenty i inne rzeczy osobiste noblistki. Na koniec uczniowie uczestniczyli w pokazach chemicznych łączących zabawę i naukę.
MUZEUM EWOLUCJI
W piątek 15marca, uczniowie klasy I LO i 3 gimnazjum zwiedzili Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki. Młodzież miała okazję nie tylko zwiedzić ekspozycje muzealne, ale uczestniczyła również w zajęciach „Ewolucja dinozaurów”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się szkielety dinozaurów roślinożernych oraz skamieniałe jaja. Wycieczka poszerzyła wiedzę uczniów o ewolucji życia na Ziemi.
MUZEUM GEOLOGICZNE
W czwartek 7 marca 2019 klasy IIa i IIb uczestniczyły w zajęciach w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie. Uczniowie mieli okazję zwiedzić ekspozycję stałą w Muzeum Geologicznym, w oparciu o którą wykonywali zadania w ramach zajęć z geografii i biologii. Na koniec młodzież wysłuchała wykładu „Krótka historia Ziemi”, który wygłosił dr hab. Włodzimierz Mizerski, prof. nadzw. PIG-PIB.
CYTADELA WARSZAWSKA
W czwartek 24 maja wszystkie klasy Społecznego Gimnazjum i SLO uczestniczyły w jednodniowej wycieczce do Muzeum Niepodległości w Cytadeli Warszawskiej. Na miejscu młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej na temat :”Walki o niepodległość w okresie zaborów”. Wyjazd został zorganizowany w ramach przygotowań do obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Podczas spotkania uczniowie poznali bliżej historię X Pawilonu, XIX – wiecznego więzienia carskiego oraz losy Polaków , którzy byli tam przetrzymywani. Ważnym punktem zajęć było zwiedzanie galerii obrazów Aleksandra Sochaczewskiego, więźnia X Pawilonu, ukazującej losy skazańców na Syberii. Na koniec mogliśmy uczestniczyć w projekcji filmu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Obejrzeliśmy dokument „Świadek czasu pogardy” , w którym więźniarka pięciu obozów koncentracyjnych, Pani Alina Dąbrowska opowiada swoje przeżycia.
PODKOWA LEŚNA
22 maja 2018 r. uczniowie klasy drugiej liceum uczestniczyli w warsztatach terenowych w Podkowie Leśnej. W trakcie zajęć, pod opieką Anny Sekuły i Wandy Kamińskiej młodzież ćwiczyła orientację w terenie z mapą, rozpoznawanie form rzeźby terenu, skał i gleb. Samodzielnie dokonywali badań (np. pH gleby) i obserwacji przyrodniczych rozpoznając rośliny i zbiorowiska roślinne. Udało się również dokonać owocnych obserwacji życia zwierząt. Po drodze zwiedziliśmy kościół i najważniejsze zabytki Podkowy Leśnej, o których ciekawie i wyczerpująco opowiedział Wojtek Białkowski.
MUZEUM EWOLUCJI
W czwartek 22 marca 2018 r. klasy gimnazjalne i II LO wraz z wychowawcami udały się do Muzeum Ewolucji w Warszawie. Na miejscu uczniowie wysłuchali wykładu p. dr Ewy Jachowskiej na temat: ” Ewolucja kręgowców na lądach”. Wystąpienie ilustrowane było eksponatami w postaci rekonstrukcji szkieletów oraz całych postaci płazów, wielkich gadów mezozoicznych, pierwszych ssaków i ich następców. Uczestnicy spotkania mieli również okazję bliżej poznać naszego praprzodka – Australopiteka, z którym chętnie robili pamiątkowe fotografie.
MUZEUM DULAG 121
We wtorek 13 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Dulag 121. Tematem zajęć była historia Powstania Warszawskiego oraz losy ludności wypędzonej z powstańczej Warszawy. Uczestnicy poznali historię obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, jego wygląd i funkcjonowanie oraz dowiedzieli się jak wyglądało życie codzienne więźniów. Uczniowie obejrzeli także ekspozycję muzealną oraz zapoznali się z makietą obozu.
CMENTARZ WOJSKOWY NA WARSZAWSKICH POWĄZKACH
W piątek 3 listopada 2017 R. klasa I LO odwiedziła Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach. Wycieczka odbyła się pod hasłem: „Szlakiem miejsc pamięci narodowej”. Spacer po tej nekropolii to prawdziwa lekcja historii. Uczniowie odwiedzili miejsca związane z walką Polaków o niepodległość , kwaterę powstańców styczniowych 1863 roku oraz mogiły żołnierzy walczących podczas I wojny światowej.
Tak przygotowywaliśmy się do Narodowego Święta Niepodległości.
ZAJĘCIA W ARCHIWUM IPN
We wtorek 17 października 2017 r. uczniowie naszego liceum uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu z dokumentami dotyczącymi sposobów i technik inwigilacji obywateli w PRL. Wydarzenie organizowane pod hasłem:” Widzę Cię, słyszę Cię” miało miejsce w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas spotkania archiwiści zaprezentowali unikatowe archiwalia obrazujące działalność Służby Bezpieczeństwa. Mieliśmy okazję zwiedzić wystawę sprzętu wykorzystywanego przez SB oraz magazyn archiwalny. Spotkanie zakończył konkurs historyczny, a nasi uczniowie wrócili z licznymi nagrodami.
INTEGRACJA KLASY I LO W KRĘGIELNI
W czwartek 7 września2017 r. klasa I LO mogła na chwilę oderwać się od szkolnych obowiązków. Uczniowie wraz z wychowawczynią p. Anetą Mackiewicz wybrali się do kręgielni Spin City na Bemowie. Wyjście było świetną okazją do klasowej integracji. Nie zabrakło też dobrej zabawy i wielu pozytywnych wrażeń.
DZIEŃ OTWARTY W AMBASADZIE NIEMIEC W WARSZAWIE
W sobotę dnia 21 maja 2016r. uczniowie Gimnazjum Społecznego w Pruszkowie i Zespołu Szkół w Podkowie Leśnej spotkali się z nauczycielką języka niemieckiego Anna Rabecką na Dniu Otwartym w Ambasadzie Niemiec w Warszawie. Wspólnie zwiedziliśmy Ambasadę, chętni mogli zrobić sobie selfie z Ambasadorem. Odbyły się lekcje protokołu dyplomatycznego oraz poznaliśmy zasady protokolarnie nakrytego stołu. Kuba Lewandowski, kl. II zostawił autograf na „najnowszym” modelu opla. Obejrzeliśmy stoiska instytucji kulturalnych, edukacyjnych, fundacji politycznych i naukowych. Na koniec można się było posilić tradycyjną niemiecką kiełbaską w tzw. Wurstkiosku. Maciej Sadowski, kl. I wolał tradycyjnego „amerykańskiego” hamburgera.
HANGAR 646
Dnia 18 marca 2016r. klasy 2 i 3 gimnazjum odwiedziły Hangar 646 – jedyny w Warszawie park trampolin. Tak się bawiliśmy 🙂 …
WARSZTATY TERENOWE W PUSZCZY KAMPINOSKIEJ
25 września 2015 r. odbyły się biologiczno-geograficzne warsztaty terenowe w Puszczy Kampinoskiej dla klasy I i II liceum. Uczniowie zwiedzili Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy, gdzie odbyła się lekcja muzealna „Środowisko przyrodnicze Kampinoskiego P.N.” Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach terenowych, w czasie których zapoznali się ze zbiorowiskami leśnymi Puszczy oraz wystawą stałą Parki Narodowe Polski. W trakcie spaceru weszliśmy na wieżę widokową aby podziwiać puszczańskie łąki, zdobyliśmy też szczyt pobliskiej wydmy śródlądowej. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i kiełbaskami.
SZLAKIEM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO NA POWIŚLU
We wtorek, 15 września 2015 r. klasa II Liceum z p. Anetą Mackiewicz uczestniczyła w terenowej lekcji historii, mającej na celu przybliżyć losy powstania warszawskiego na Powiślu. Nasz spacer rozpoczęliśmy na ulicy Tamka 45 , gdzie mieścił się szpital powstańczy oraz sztab Zgrupowania AK „Bicz”. Następnie udaliśmy się pod obelisk upamiętniający zgrupowanie „Krybar”. Idąc wzdłuż ulicy Tamka odwiedziliśmy również inne miejsca związane z walkami powstańczym w 1944 roku. Spacer zakończyliśmy nad Wisłą, gdzie ostatnim naszym punktem był obelisk upamiętniający obrońców elektrowni na Powiślu. Podczas zajęć uczniowie wykonywali zadania związane z odwiedzanymi miejscami, dzięki czemu nieco bliżej poznali historię tamtych wydarzeń.